Jak vybrat bateriové úložiště

Pro fotovoltaický systém jsou důležité nejen kvalitní panely, ale také další komponenty, jako jsou střídač nebo bateriové úložiště. Až příliš často budoucí majitelé FVE řeší především účinnost panelů a jejich návratnost. Bateriové úložiště a jeho schopnost komunikovat se střídačem je neméně důležitá. S bateriemi se v běžném životě setkáváme na denní bázi. Bereme je jako samozřejmost, takové jednoduché zařízení, které zajišťuje chod mobilního telefonu, aku-vrtačky nebo auta. Pro energetiku ale bateriová úložiště zdaleka tak jednoduchá nejsou a jejich výběr je velmi důležitý. Podle čeho ted vybrat vhodné bateriové úložiště? Hned na úvod je třeba říct, že levné řešení obvykle nebývá to nejlepší a ani to nejdražší nezaručí nejvyšší kvalitu. Investice do fotovoltaiky s bateriovým úložištěm je běh na dlouhou trať, a proto je potřeba přemýšlet v poněkud delším horizontu než obvyklých pět let návratnosti.

Krok 1 – Vyberte si spolehlivého dodavatele 

V první řadě si vyberte dodavatele, který nenabízí pouze jedno, „zaručeně nejlepší“ řešení. Obvykle nabízí to, co mu přináší největší profit. Je třeba hledat takového, který vám dá solidní výběr se všemi pro a proti. Protože baterie je složité zařízení, bude časem potřebovat servis. Je dobré prověřit, zda výrobce poskytuje záruční a pozáruční servis v ČR. Jestli má vlastní kapacity, nebo se spoléhá na nějaké smluvní partnery? Baterie a střídače jsou obvykle napojeny na vzdálený přístup. Ověřte si, kam takový přístup směřuje. Určitě budete klidnější, pokud tato cesta vede do Evropy než někam do Asie. Zneužití infrastruktury je reálná hrozba. I proto jsou například někteří čínští výrobci vyloučeni z dodávek klíčových komponentů 5G sítí.

Krok 2 – Zaměřte se na parametry zařízení 

Výrobci článků deklarují normové parametry, počty cyklů a podobně. Pro prvotní orientaci je určitě využijte, ovšem vezměte v potaz, že jde o teoretické hodnoty, které jsou vázány na optimální způsob používání baterie. Důležitější je, aby se systém choval k baterii šetrně, nenabíjel a nevybíjel jí příliš rychle. Pozná se to poměrně snadno z poměru výkonu střídače k velikosti baterie. Optimální je poměr 1:2. Výkon střídače je např. 50 kW a k tomu odpovídající kapacita baterie 100 kWh.

Baterie se skládá z jednotlivých článků. Tyto články se však nechovají všechny úplně stejně. Proto je nutné je průběžně vyrovnávat neboli balancovat. K tomu slouží tzv. balancer (BMS). BMS může být pasivní, nebo aktivní. Dobrá baterie obvykle obsahuje oba tyto komponenty. Tím je zajištěno její optimální fungování i po delší době jejího omezeného používání. Typicky po zimě, kdy FVE nemá dostatek výkonu k plnému nabití baterie. Pokud baterie nemá aktivní balancer, trvá vybalancování dlouho a po tuto dobu má baterie omezenou kapacitu a vznikají zbytečné ztráty.

Krok 3 – Bateriové úložiště potřebuje řízení

Bateriové úložiště je samo o sobě kus železa. Abyste ji mohli ovládat a řídit podle potřeby, je nutné mít vhodný software. Obvykle se k tomu využívá střídač, lepší ale je, pokud má baterie vlastní chytré řízení, které umožní využít naplno možnosti baterie.Chytré řízení zohledňuje velké množství proměnných jako předpokládanou spotřebu, aktuální ceny na trhu, ale i předpověď počasí. I když se pro tento systém nerozhodnete hned, je dobré mít do budoucna pro něj systém připraven. Není mnoho výrobců, kteří tento systém nabízejí a zpětně tuto možnost prakticky nelze získat.

Krok 4 – Pamatujte na bezpečnost

Přestože se dnes používají k výrobě bateriových úložišť LiFePO články, které jsou obecně bezpečné, při výběru baterie určitě dbejte i na bezpečnostní prvky. Téměř všichni výrobci mají v baterii teplotní čidla. Obecně platí, čím více teplotních čidel, tím lepší kontrola nad teplotou v různých částech úložiště. Někteří výrobci mají tato čidla na každém kontaktu. Benefitem je pak monitoring baterie výrobcem, který je schopen odhalit závadu dávno před tím, než nastane nějaký problém.

Bateriová úložiště Resacs, která vyrábíme v České republice, jsou vybavena hned čtyřmi stupni ochrany, protože bezpečí klientů je u nás na prvním místě. Jednotlivé články máme spojeny pružnými spoji, takže nedochází k mechanickému namáhání jejich kontaktů při teplotních objemových změnách. Jde o preventivní opatření, které šetří jednotlivé články. Na každém takovém spoji instalujeme teplotní čidlo, které odpojí celou baterii v případě nárůstu teploty. Pomocí BMS provádíme vzdálený monitoring. Pokud k takové situaci dojde, servisní technik zjistí příčinu zvýšené teploty. Článkům obecně nesvědčí teploty nad 20 °C. Pokud zjistíme u uživatele vyšší teplotu, upozorníme ho na to a doporučíme opatření, abychom zajistili nejen bezpečnost, ale i dlouhou životnost baterie. Čtvrtým prvkem ochrany je autonomní hasicí systém Proteng. Při zvýšení teploty nad stanovenou mez dojde k explozi patrony s hasicí látkou. Ta při vypařování spotřebuje velké množství tepla, které odebere z prostoru baterie a tím ji celou ochladí. Vzniklý plyn vytěsní veškerý kyslík, takže uhasí i případný oheň. Plyn se následně samovolně rozptýlí. Mimochodem, stejný systém používají i v NASA.

Pokud tedy chcete vybrat baterii dobře, stačí zvolit Resacs. O zbytek se už postará parta zkušených odborníků, kteří dělají svou práci rádi, a proto ji dělají dobře.